ASPA jest czołowym producentem zgrzewarek oporowych w Polsce. Wysoka pozycja firmy na rynku polskim i zagranicznym wyrasta z ponad 60-letniej tradycji i bogatego doświadczenia w projektowaniu i produkcji urządzeń do zgrzewania metali. Dzięki własnemu działowi konstrukcji i badań ASPA nieustannie kreuje nowe rozwiązania technologiczne i wprowadza je w tysiącach urządzeń i stanowisk zgrzewalniczych znajdujących się w całej Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Obecnie jesteśmy największym polskim producentem zgrzewarek punktowych, wielopunktowych, garbowych, doczołowo-zwarciowych, liniowych, kleszczowych oraz kompletnych linii spajalniczych i urządzeń specjalnych.
Historia firmy

ASPA Zgrzewanie

1945
1945

Na bazie niemieckiej fabryki powstaje przedsiębiorstwo państwowe Fabryka Wodomierzy, które zajmuje się produkcją wodomierzy domowych i przemysłowych, armatury oświetleniowej, reduktorów i kopaczek rolniczych, silników do odkurzaczy, silników do maszyn do szycia, odlewów żeliwnych, a także produktów na potrzeby wojska.

1962
1962

Poszerzamy zakres swojej działalności o produkcję sprzętu spawalniczego.

1969
1969

Przełomowy moment w historii firmy: zaczynamy produkcję zgrzewarek rezystancyjnych do metali. Firma zmienia też nazwę na ASPA Zakłady Aparatury Spawalniczej.

1979
1979

Dostarczamy zgrzewarki do fabryk FSO produkujących samochody marki Fiat.

1980
1980

Dostarczamy zgrzewarki do fabryki Dacia w Rumunii, a także zgrzewarki i sterowniki do zgrzewarek do fabryk na Węgrzech i Czechosłowacji.

1993
1993

Realizujemy duży kontrakt dla Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie.

1995
1995

Poszerzamy zakres działalności o produkcję spawarek inwertorowych na licencji angielskiej firmy NEW ARC.

1997
1997

Kompleksowo wyposażamy linię zgrzewalniczą w fabryce samochodów dostawczych Volkswagen w Poznaniu, a nasze zgrzewarki kleszczowe zasilają linię produkcyjną DAEWOO w Lublinie. Podpisujemy również kontrakt z grupą DELPHI, światowym producentem amortyzatorów.

1998
1998

Otrzymujemy certyfikat ISO-9001, a kontrakt z grupą DELPHI wchodzi w fazę realizacji.

1999
1999

Wspólnie z firmą CHOWEL pracujemy nad wyposażeniem i uruchomieniem linii zgrzewalniczej w fabryce samochodów DEAWOO FSO w Warszawie.

2000
2000

Realizujemy kontrakt na zgrzewarki kleszczowe podwieszane dla DEAWOO Lublin, a ASPA staje się firmą prywatną.

2003
2003

Kolejny ważny krok na drodze naszego rozwoju technologicznego: wprowadzamy do produkcji wielopunktowe zgrzewarki dla budownictwa i górnictwa. Zaczynamy dostarczać specjalizowane stanowiska do produkcji podzespołów Opla Astra 3. Otrzymujemy też certyfikat ISO 14001.

2004
2004

Nasze specjalizowane stanowiska zgrzewalnicze zyskują uznanie firmy General Motors, która wykorzystuje je do produkcji podzespołów w produkowanych w swoich fabrykach samochodów.

2005
2005

Tworzymy i dostarczamy specjalistyczne stanowiska do produkcji ścian wagonów dla ALSTOM Chorzów.

2007
2007

Firma Kirchhoff zleca nam produkcję specjalistycznych podzespołów do produkcji samochodów Opel Zafira, a Betafence, jedna z największych na świecie firm zajmujących się produkcją systemów ogrodzeniowych, kupuje nasze maszyny, by wytwarzać na nich panele ogrodzeniowe.

2008
2008

Nasze stanowiska wyposażone w przyrządy zgrzewalnicze (Fiat 500 cabrio) zyskują uznanie w oczach producenta komponentów do produkcji samochodów Grupy MAGNA.

2009
2009

Plastmet, jedna z największych firm na polskim rynku w kategorii systemów ogrodzeniowych, zleca nam budowę pierwszej zautomatyzowanej linii do produkcji paneli ogrodzeniowych.

2010
2010

Tworzymy pierwsze zrobotyzowane stanowisko do produkcji ościeżnic drzwiowych (wraz z robotami FANUC).

2011
2011

Kolejny punkt w rozwoju naszej marki: tworzymy zautomatyzowaną linię do produkcji paneli ogrodzeniowych oraz siatek górniczych dla firmy Carbomet.

2013
2013

Rozszerzamy współpracę ze światowymi producentami podzespołów samochodowych, takimi jak Kirchhoff, Johnson Control oraz Keiper. Bazując na wysokiej jakości wcześniej dostarczonego sprzętu, polski oddział firmy Alstom zamawia u nas zaawansowane automatyczne stanowisko do wykonywania dachów wagonów szybkiej kolei. Rozpoczynamy też współpracę z czeską marką zgrzewarek JESVA, w swoim czasie jednym z największych producentów zgrzewarek w Europie Środkowo-Wschodniej.

2014
2014

Wykonujemy i uruchamiamy celę zrobotyzowaną do Pro Cars, dostawcy części do producentów samochodów z grup PSA i FCA.

2015
2015

Dostarczamy stanowisko specjalizowane dla firmy Electrolux (dogrzewanie detali do części piekarnika), rozpoczynamy też dostawę serii maszyn dla firmy Donaldson (zgrzewanie elementów filtrów powietrza i oleju do pojazdów ciężarowych).

2017
2017

JESVA staje się częścią ASPY, a w Republice Czeskiej otwieramy biuro handlowe obsługujące klientów z Czech i Słowacji. W tym samym roku dostarczamy też drugą celę zrobotyzowaną dla firmy Pro Cars oraz rozpoczynamy współpracę z uznanym europejskim producentem katalizatorów, w ramach której dostarczamy serię maszyn (ostatnia dostawa – maj 2020).

2019
2019

Wykonujemy i uruchamiamy stanowisko dedykowane do zgrzewania elementów zmywarek w łódzkiej fabryce zmywarek, a firmie Electrolux dostarczamy celę zrobotyzowaną do zgrzewania wspornika kuchenki mikrofalowej.

W ramach środków z NCBiR opracowujemy „Cyber Micro Weld – wysokowydajny system wieloelementowego spajania w oparciu o cyfrowy proces sterowania mikrocyklami impulsów prądowych i trójstopniowy system kontroli spoiny”. Jego celem jest przeprowadzenie prac B+R, które pomogą w stworzeniu wieloelementowej i wysoko precyzyjnej zgrzewarki umożliwiającej jednoczesne zgrzewanie wielu detali oraz pozwalającej na oszczędność materiału dzięki precyzji oraz kontrolowaniu pracy na każdym jej etapie.

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, oś priorytetowa: 3 Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach, działanie: 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy.
Tytuł projektu: Dotacja na kapitał obrotowy dla Przedsiębiorstwa Aparatury Spajalniczej ASPA Sp. z o.o.
Cel projektu: Projekt dotyczy wsparcia przedsiębiorcy w zakresie zapewnienia płynności finansowej oraz wsparcia bieżącej działalności w związku z trudnościami finansowymi, które wystąpiły u przedsiębiorcy wskutek epidemii COVID-19.
Planowane efekty projektu: Utrzymanie prowadzenia działalności przedsiębiorstwa.
Numer umowy: POIR.03.04.00-02-0233/20-00
Wartość projektu ogółem: 202 235.31 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 202 235.31 PLN
Beneficjent: PRZEDSIĘBIORSTWA APARATURY SPAJALNICZEJ ASPA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ